    Grayhill Inc. 51MT30-01B12S
    Part No.:
    51MT30-01B12S
    Manufacturer:
    Grayhill Inc.
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED51MT30-01B12S.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 12POS 150MA 115V
    Manufacturer:
    Grayhill Inc.
    Series:
    51
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    12
    Index Stops:
    Fixed
    Number of Decks:
    1
    Number of Poles per Deck:
    1
    Circuit per Deck:
    SP12T
    Contact Timing:
    Shorting (MBB)
    Current Rating (Amps):
    150mA (AC), 200mA (DC)
    Voltage Rating - AC:
    115 V
    Voltage Rating - DC:
    28 V
    Actuator Type:
    Flatted (3.17mm Dia)
    Actuator Length:
    9.53mm
    Angle of Throw:
    30°
    Contact Material:
    Contact Finish:
    Gold
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination Style:
    Solder Lug
    Features:
    Process Sealed
    Depth Behind Panel:
    18.77mm
    Datasheet:
    1. How to order 51MT30-01B12S on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 51MT30-01B12S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 51MT30-01B12S?
    Image 51MT30-01-1-10S 51MT30-01-1-03N 51MT30-01-1-02N 51MT30-01B12S 51MT30-01-2-02N
    Part Number 51MT30-01-1-10S 51MT30-01-1-03N 51MT30-01-1-02N 51MT30-01B12S 51MT30-01-2-02N
    Manufacturer Grayhill Inc. Grayhill Inc. Grayhill Inc. Grayhill Inc. Grayhill Inc.
    Series 51 51 51 51 51
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Number of Positions 12 12 12 12 12
    Index Stops Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Decks 1 1 1 1 1
    Number of Poles per Deck 1 1 1 1 1
    Circuit per Deck SP12T SP12T SP12T SP12T SP12T
    Contact Timing Shorting (MBB) Shorting (MBB) Shorting (MBB) Shorting (MBB) Shorting (MBB)
    Current Rating (Amps) 150mA (AC), 200mA (DC) 150mA (AC), 200mA (DC) 150mA (AC), 200mA (DC) 150mA (AC), 200mA (DC) 150mA (AC), 200mA (DC)
    Voltage Rating - AC 115 V 115 V 115 V 115 V 115 V
    Voltage Rating - DC 28 V 28 V 28 V 28 V 28 V
    Actuator Type Flatted (3.17mm Dia) Flatted (3.17mm Dia) Flatted (3.17mm Dia) Flatted (3.17mm Dia) Flatted (3.17mm Dia)
    Actuator Length 9.53mm 9.53mm 9.53mm 9.53mm 9.53mm
    Angle of Throw 30° 30° 30° 30° 30°
    Contact Material - - - - -
    Contact Finish Gold Gold Gold Gold Gold
    Mounting Type Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount Panel Mount
    Termination Style Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug Solder Lug
    Features Process Sealed Process Sealed Process Sealed Process Sealed Process Sealed
    Depth Behind Panel 18.77mm 18.77mm 18.77mm 18.77mm 18.77mm