    Fairview Microwave FMC00101-108
    Part No.:
    FMC00101-108
    Manufacturer:
    Fairview Microwave
    Category:
    Coaxial Cables (RF)
    Package:
    Description:
    COAX CBL N-TYPE TO N-TYPE
    Manufacturer:
    Fairview Microwave
    Series:
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    Style:
    N-Type to N-Type
    1st Connector:
    N-Type Plug
    1st Contact Gender:
    Male
    1st Connector Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    1st Connector Mounting Feature:
    2nd Connector:
    N-Type Plug
    2nd Contact Gender:
    Male
    2nd Connector Mounting Type:
    Free Hanging (In-Line)
    2nd Connector Mounting Feature:
    Length:
    108.0" (2.7m) 9.0'
    Cable Type:
    RG-214
    Cable Impedance:
    50 Ohms
    Connector Impedance:
    50 Ohms
    Overall Impedance:
    50 Ohms
    Frequency - Max:
    10 GHz
    Color:
    Black
    Features:
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 70°C
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order FMC00101-108 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FMC00101-108 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FMC00101-108?
    Image FMC00101-12 FMC00101-36 FMC00101-48 FMC00101-72 FMC00101-108
    Part Number FMC00101-12 FMC00101-36 FMC00101-48 FMC00101-72 FMC00101-108
    Series - - - - -
    Packaging Bag Bag Bag Bag Bag
    Product Status Active Active Active Active Active
    Style N-Type to N-Type N-Type to N-Type N-Type to N-Type N-Type to N-Type N-Type to N-Type
    1st Connector N-Type Plug N-Type Plug N-Type Plug N-Type Plug N-Type Plug
    1st Contact Gender Male Male Male Male Male
    2nd Connector N-Type Plug N-Type Plug N-Type Plug N-Type Plug N-Type Plug
    2nd Contact Gender Male Male Male Male Male
    Length 108.0" (2.7m) 9.0' 108.0" (2.7m) 9.0' 108.0" (2.7m) 9.0' 108.0" (2.7m) 9.0' 108.0" (2.7m) 9.0'
    Cable Type RG-214 RG-214 RG-214 RG-214 RG-214
    Cable Impedance 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms
    Connector Impedance 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms
    Overall Impedance 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms 50 Ohms
    Frequency - Max 10 GHz 10 GHz 10 GHz 10 GHz 10 GHz
    Color Black Black Black Black Black
    Features - - - - -
    Operating Temperature -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C -25°C ~ 70°C