    Fairchild Semiconductor KA78L18AZTA
    Part No.:
    KA78L18AZTA
    Manufacturer:
    Fairchild Semiconductor
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKA78L18AZTA.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 18V 100MA TO92-3
    Manufacturer:
    Fairchild Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    35V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    18V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.7V @ 40mA
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    6 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    48dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-92-3
    Datasheet:
    1. How to order KA78L18AZTA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KA78L18AZTA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KA78L18AZTA?
    Image KA78L18AZTA
    Part Number KA78L18AZTA
    Manufacturer Fairchild Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 35V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 18V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 1.7V @ 40mA
    Current - Output 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 6 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 48dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)