    Fairchild Semiconductor KA78L15AZTA
    Part No.:
    KA78L15AZTA
    Manufacturer:
    Fairchild Semiconductor
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKA78L15AZTA.pdf
    Description:
    IC REG LIN FIXED POS STD REG 15V
    Manufacturer:
    Fairchild Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    35V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    15V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    6 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    60dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-92-3
    Datasheet:
    1. How to order KA78L15AZTA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KA78L15AZTA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KA78L15AZTA?
    Image KA78L15AZTA
    Part Number KA78L15AZTA
    Manufacturer Fairchild Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 35V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) -
    Current - Output 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 6 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 60dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C