    Fairchild Semiconductor KA278R33CTU
    Part No.:
    KA278R33CTU
    Manufacturer:
    Fairchild Semiconductor
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-220-4 Full Pack
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKA278R33CTU.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 2A TO220F-4
    Manufacturer:
    Fairchild Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-4 Full Pack
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    35V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    0.5V @ 2A
    Current - Output:
    2A
    Current - Quiescent (Iq):
    10 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    Control Features:
    Enable
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 80°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-220F-4
    Datasheet:
    1. How to order KA278R33CTU on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KA278R33CTU price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KA278R33CTU?
    Image KA278R33CTU
    Part Number KA278R33CTU
    Manufacturer Fairchild Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-220-4 Full Pack
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 35V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 0.5V @ 2A
    Current - Output 2A
    Current - Quiescent (Iq) 10 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR -
    Control Features Enable
    Protection Features Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
    Operating Temperature -20°C ~ 80°C