    EXCELSYS / Advanced Energy LXV42-024SW
    Part No.:
    LXV42-024SW
    Manufacturer:
    EXCELSYS / Advanced Energy
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLXV42-024SW.pdf
    Description:
    LED DRIVER CV AC/DC 24V 1.75A
    Manufacturer:
    EXCELSYS / Advanced Energy
    Series:
    LXV42 (42W)
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    Type:
    Constant Voltage
    Topology:
    AC DC Converter
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    90VAC
    Voltage - Input (Max):
    305VAC
    Voltage - Output:
    24V
    Current - Output (Max):
    1.75A
    Power (Watts):
    42 W
    Voltage - Isolation:
    3 kV
    Dimming:
    Features:
    OCP, OVP, SCP
    Ratings:
    IP66
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Efficiency:
    87%
    Termination Style:
    Wire Leads
    Size / Dimension:
    3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
    Approval Agency:
    CE, cULus, EN
    Datasheet:
    1. How to order LXV42-024SW on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LXV42-024SW price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LXV42-024SW?
    Image LXV42-024SW
    Part Number LXV42-024SW
    Manufacturer EXCELSYS / Advanced Energy
    Series LXV42 (42W)
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Programmable Not Verified
    Type Constant Voltage
    Topology AC DC Converter
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 90VAC
    Voltage - Input (Max) 305VAC
    Voltage - Output 24V
    Current - Output (Max) 1.75A
    Power (Watts) 42 W
    Voltage - Isolation 3 kV
    Dimming -
    Features OCP, OVP, SCP
    Ratings IP66
    Operating Temperature -20°C ~ 70°C
    Efficiency 87%
    Termination Style Wire Leads
    Size / Dimension 3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)