    EXCELSYS / Advanced Energy LXV300-012S
    Part No.:
    LXV300-012S
    Manufacturer:
    EXCELSYS / Advanced Energy
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLXV300-012S.pdf
    Description:
    LED DRIVER CV AC/DC 12V 25A
    Manufacturer:
    EXCELSYS / Advanced Energy
    Series:
    LXV300 (300W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    Type:
    Constant Voltage
    Topology:
    AC DC Converter
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    90VAC
    Voltage - Input (Max):
    305VAC
    Voltage - Output:
    12V
    Current - Output (Max):
    25A
    Power (Watts):
    300 W
    Voltage - Isolation:
    3.75 kV
    Dimming:
    Features:
    OCP, OTP, OVP, SCP
    Ratings:
    IP67
    Operating Temperature:
    -35°C ~ 70°C
    Efficiency:
    92%
    Termination Style:
    Wire Leads
    Size / Dimension:
    8.82" L x 3.47" W x 1.30" H (224.0mm x 88.0mm x 33.0mm)
    Approval Agency:
    CE, EN, UL
    Datasheet:
    1. How to order LXV300-012S on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LXV300-012S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LXV300-012S?
    Image LXV300-024SH LXV300-048SH LXV300-012S LXV300-012SW LXV300-024SW
    Part Number LXV300-024SH LXV300-048SH LXV300-012S LXV300-012SW LXV300-024SW
    Series LXV300 (300W) LXV300 (300W) LXV300 (300W) LXV300 (300W) LXV300 (300W)
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Type Constant Voltage Constant Voltage Constant Voltage Constant Voltage Constant Voltage
    Topology AC DC Converter AC DC Converter AC DC Converter AC DC Converter AC DC Converter
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 90VAC 90VAC 90VAC 90VAC 90VAC
    Voltage - Input (Max) 305VAC 305VAC 305VAC 305VAC 305VAC
    Voltage - Output 12V 12V 12V 12V 12V
    Current - Output (Max) 25A 25A 25A 25A 25A
    Power (Watts) 300 W 300 W 300 W 300 W 300 W
    Voltage - Isolation 3.75 kV 3.75 kV 3.75 kV 3.75 kV 3.75 kV
    Dimming - - - - -
    Ratings IP67 IP67 IP67 IP67 IP67
    Operating Temperature -35°C ~ 70°C -35°C ~ 70°C -35°C ~ 70°C -35°C ~ 70°C -35°C ~ 70°C
    Efficiency 92% 92% 92% 92% 92%
    Termination Style Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads
    Size / Dimension 8.82" L x 3.47" W x 1.30" H (224.0mm x 88.0mm x 33.0mm) 8.82" L x 3.47" W x 1.30" H (224.0mm x 88.0mm x 33.0mm) 8.82" L x 3.47" W x 1.30" H (224.0mm x 88.0mm x 33.0mm) 8.82" L x 3.47" W x 1.30" H (224.0mm x 88.0mm x 33.0mm) 8.82" L x 3.47" W x 1.30" H (224.0mm x 88.0mm x 33.0mm)