    EXCELSYS / Advanced Energy LXV100-024S
    Part No.:
    LXV100-024S
    Manufacturer:
    EXCELSYS / Advanced Energy
    Category:
    LED Drivers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLXV100-024S.pdf
    Description:
    LED DRIVER CV AC/DC 24V 4.05A
    Manufacturer:
    EXCELSYS / Advanced Energy
    Series:
    LXV100 (100W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    Type:
    Constant Voltage
    Topology:
    AC DC Converter
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    90VAC
    Voltage - Input (Max):
    264VAC
    Voltage - Output:
    24V
    Current - Output (Max):
    4.05A
    Power (Watts):
    100 W
    Voltage - Isolation:
    3.75 kV
    Dimming:
    Features:
    OCP, OTP, OVP, SCP
    Ratings:
    IP67
    Operating Temperature:
    -35°C ~ 70°C
    Efficiency:
    93%
    Termination Style:
    Wire Leads
    Size / Dimension:
    7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm)
    Approval Agency:
    CE, cULus, EN
    Datasheet:
    1. How to order LXV100-024S on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LXV100-024S price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LXV100-024S?
    Image LXV100-024S LXV100-036S LXV100-012SW LXV100-024SW LXV100-036SW
    Part Number LXV100-024S LXV100-036S LXV100-012SW LXV100-024SW LXV100-036SW
    Series LXV100 (100W) LXV100 (100W) LXV100 (100W) LXV100 (100W) LXV100 (100W)
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Type Constant Voltage Constant Voltage Constant Voltage Constant Voltage Constant Voltage
    Topology AC DC Converter AC DC Converter AC DC Converter AC DC Converter AC DC Converter
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Min) 90VAC 90VAC 90VAC 90VAC 90VAC
    Voltage - Input (Max) 264VAC 264VAC 264VAC 264VAC 264VAC
    Voltage - Output 24V 24V 24V 24V 24V
    Current - Output (Max) 4.05A 4.05A 4.05A 4.05A 4.05A
    Power (Watts) 100 W 100 W 100 W 100 W 100 W
    Voltage - Isolation 3.75 kV 3.75 kV 3.75 kV 3.75 kV 3.75 kV
    Dimming - - - - -
    Ratings IP67 IP67 IP67 IP67 IP67
    Operating Temperature -35°C ~ 70°C -35°C ~ 70°C -35°C ~ 70°C -35°C ~ 70°C -35°C ~ 70°C
    Efficiency 93% 93% 93% 93% 93%
    Termination Style Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads Wire Leads
    Size / Dimension 7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm) 7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm) 7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm) 7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm) 7.24" L x 2.66" W x 1.46" H (184.0mm x 67.5mm x 37.0mm)