    Everlight Electronics Co Ltd EASV1003W0
    Part No.:
    EASV1003W0
    Manufacturer:
    Everlight Electronics Co Ltd
    Category:
    LED Indication - Discrete
    Package:
    2-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEASV1003W0.pdf
    Description:
    LED WHITE DIFFUSED 2SMD R/A
    Manufacturer:
    Everlight Electronics Co Ltd
    Series:
    Package/Case:
    2-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Color:
    White
    Configuration:
    Standard
    Lens Color:
    Yellow
    Lens Transparency:
    Diffused
    Millicandela Rating:
    79mcd
    Lens Style:
    Rectangle with Flat Top
    Lens Size:
    1.00mm x 0.30mm
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    3V
    Current - Test:
    5mA
    Viewing Angle:
    130°
    Mounting Type:
    Surface Mount, Right Angle
    Wavelength - Dominant:
    Wavelength - Peak:
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Supplier Device Package:
    2-SMD
    Size / Dimension:
    1.00mm L x 0.50mm W
    Datasheet:
    1. How to order EASV1003W0 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EASV1003W0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EASV1003W0?
    Image EASV1003W0
    Part Number EASV1003W0
    Manufacturer Everlight Electronics Co Ltd
    Series -
    Package/Case 2-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Color White
    Configuration Standard
    Lens Color Yellow
    Lens Transparency Diffused
    Millicandela Rating 79mcd
    Lens Style Rectangle with Flat Top
    Lens Size 1.00mm x 0.30mm
    Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3V
    Current - Test 5mA
    Viewing Angle 130°
    Mounting Type Surface Mount, Right Angle
    Wavelength - Dominant -
    Wavelength - Peak -
    Features -
    Grade -
    Qualification -
    Supplier Device Package 2-SMD
    Size / Dimension 1.00mm L x 0.50mm W