    Everlight Electronics Co Ltd EAST16086GA0
    Part No.:
    EAST16086GA0
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEAST16086GA0.pdf
    Description:
    LED YLW-GRN CLEAR 2SMD
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Color:
    Yellow-Green
    Millicandela Rating:
    79mcd
    Lens Size:
    1.20mm x 0.80mm
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    2V
    Current - Test:
    20mA
    Wavelength - Dominant:
    574nm
    Wavelength - Peak:
    575nm
    Size / Dimension:
    1.60mm L x 0.80mm W
    Datasheet:
    1. How to order EAST16086GA0 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EAST16086GA0 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EAST16086GA0?
    Image EAST16086GA0
    Part Number EAST16086GA0
    Manufacturer Everlight Electronics Co Ltd
    Series -
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Color Yellow-Green
    Lens Transparency Clear
    Millicandela Rating 79mcd
    Lens Style Rectangle with Flat Top
    Lens Size 1.20mm x 0.80mm
    Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
    Current - Test 20mA
    Viewing Angle 120°
    Mounting Type Surface Mount
    Wavelength - Dominant 574nm
    Wavelength - Peak 575nm
    Supplier Device Package 2-SMD
    Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W