    Everlight Electronics Co Ltd EAST16083GA3
    Part No.:
    EAST16083GA3
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEAST16083GA3.pdf
    Description:
    LED GREEN CLEAR 2SMD
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Color:
    Green
    Lens Size:
    1.60mm x 0.80mm
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    2.95V
    Current - Test:
    5mA
    Wavelength - Peak:
    518nm
    Size / Dimension:
    1.60mm L x 0.80mm W
    Datasheet:
    1. How to order EAST16083GA3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EAST16083GA3 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EAST16083GA3?
    Image EAST16083GA3
    Part Number EAST16083GA3
    Manufacturer Everlight Electronics Co Ltd
    Series -
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Color Green
    Lens Style Rectangle with Flat Top
    Lens Size 1.60mm x 0.80mm
    Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.95V
    Current - Test 5mA
    Wavelength - Dominant -
    Wavelength - Peak 518nm
    Supplier Device Package 2-SMD
    Size / Dimension 1.60mm L x 0.80mm W