    Everlight Electronics Co Ltd EAST10053RA0
    Part No.:
    EAST10053RA0
    Manufacturer:
    Everlight Electronics Co Ltd
    Category:
    LED Indication - Discrete
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDEAST10053RA0.pdf
    Description:
    LED RED CLEAR 2SMD
    Manufacturer:
    Everlight Electronics Co Ltd
    Series:
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Color:
    Red
    Configuration:
    Standard
    Lens Color:
    Colorless
    Lens Transparency:
    Clear
    Millicandela Rating:
    Lens Style:
    Rectangle with Flat Top
    Lens Size:
    1.00mm x 0.50mm
    Voltage - Forward (Vf) (Typ):
    2.05V
    Current - Test:
    5mA
    Viewing Angle:
    120°
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Wavelength - Dominant:
    Wavelength - Peak:
    639nm
    Features:
    Grade:
    Qualification:
    Supplier Device Package:
    2-SMD
    Size / Dimension:
    1.00mm L x 0.50mm W
    Datasheet:
    1. How to order EAST10053RA0 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the EAST10053RA0 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of EAST10053RA0?
    Image EAST10053RA0
    Part Number EAST10053RA0
    Manufacturer Everlight Electronics Co Ltd
    Series -
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Color Red
    Configuration Standard
    Lens Color Colorless
    Lens Transparency Clear
    Millicandela Rating -
    Lens Style Rectangle with Flat Top
    Lens Size 1.00mm x 0.50mm
    Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.05V
    Current - Test 5mA
    Viewing Angle 120°
    Mounting Type Surface Mount
    Wavelength - Dominant -
    Wavelength - Peak 639nm
    Features -
    Grade -
    Qualification -
    Supplier Device Package 2-SMD
    Size / Dimension 1.00mm L x 0.50mm W