    ETI Systems LCP12Y-100-10K
    Part No.:
    LCP12Y-100-10K
    Manufacturer:
    ETI Systems
    Category:
    Rotary Potentiometers, Rheostats
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDLCP12Y-100-10K.pdf
    Description:
    LINEAR POT 10K OHM 0.2W PLASTIC
    Manufacturer:
    ETI Systems
    Series:
    LCP12Y
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Resistance (Ohms):
    10k
    Tolerance:
    ±20%
    Power (Watts):
    0.2W, 1/5W
    Built in Switch:
    None
    Number of Turns:
    1.0
    Features:
    Taper:
    Linear
    Number of Gangs:
    1
    Adjustment Type:
    Side Adjustment
    Temperature Coefficient:
    ±400ppm/°C
    Rotation:
    Resistive Material:
    Conductive Plastic
    Termination Style:
    Solder Turret
    Actuator Type:
    Round
    Actuator Length:
    1.240" (31.50mm)
    Actuator Diameter:
    0.250" (6.35mm)
    Bushing Thread:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order LCP12Y-100-10K on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LCP12Y-100-10K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LCP12Y-100-10K?
    Image LCP12Y-100-5K LCP12Y-12-10K LCP12Y-50-5K LCP12Y-50-10K LCP12Y-100-10K
    Part Number LCP12Y-100-5K LCP12Y-12-10K LCP12Y-50-5K LCP12Y-50-10K LCP12Y-100-10K
    Manufacturer ETI Systems ETI Systems ETI Systems ETI Systems ETI Systems
    Series LCP12Y LCP12Y LCP12Y LCP12Y LCP12Y
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Resistance (Ohms) 10k 10k 10k 10k 10k
    Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
    Power (Watts) 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W 0.2W, 1/5W
    Built in Switch None None None None None
    Number of Turns 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0
    Features - - - - -
    Taper Linear Linear Linear Linear Linear
    Number of Gangs 1 1 1 1 1
    Adjustment Type Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment Side Adjustment
    Temperature Coefficient ±400ppm/°C ±400ppm/°C ±400ppm/°C ±400ppm/°C ±400ppm/°C
    Rotation - - - - -
    Termination Style Solder Turret Solder Turret Solder Turret Solder Turret Solder Turret
    Actuator Type Round Round Round Round Round
    Actuator Length 1.240" (31.50mm) 1.240" (31.50mm) 1.240" (31.50mm) 1.240" (31.50mm) 1.240" (31.50mm)
    Actuator Diameter 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm) 0.250" (6.35mm)