    E-Switch RA11131000-116
    Part No.:
    RA11131000-116
    Manufacturer:
    E-Switch
    Category:
    Rocker Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRA11131000-116.pdf
    Description:
    SWITCH ROCKER SPST 10A 125V
    Manufacturer:
    E-Switch
    Series:
    RA1, LAMB
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Panel Mount, Snap-In
    Circuit:
    SPST
    Switch Function:
    On-Off
    Current Rating (Amps):
    10A (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Concave (Curved) - Illuminated
    Color - Actuator/Cap:
    Red
    Actuator Marking:
    No Marking
    Illumination Type, Color:
    Neon, Red
    Illumination Voltage (Nominal):
    125 VAC
    Termination Style:
    Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Ingress Protection:
    Features:
    Panel Cutout Dimensions:
    Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 55°C
    Approval Agency:
    cULus
    Datasheet:
    1. How to order RA11131000-116 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RA11131000-116 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RA11131000-116?
    Image RA11131000-116
    Part Number RA11131000-116
    Manufacturer E-Switch
    Series RA1, LAMB
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Panel Mount, Snap-In
    Circuit SPST
    Switch Function On-Off
    Current Rating (Amps) 10A (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V
    Voltage Rating - DC -
    Actuator Type Concave (Curved) - Illuminated
    Color - Actuator/Cap Red
    Actuator Marking No Marking
    Illumination Type, Color Neon, Red
    Illumination Voltage (Nominal) 125 VAC
    Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
    Ingress Protection -
    Features -
    Panel Cutout Dimensions Rectangular - 19.40mm x 13.10mm
    Operating Temperature -20°C ~ 55°C