    E-Switch LSS-120701B8.5
    Part No.:
    LSS-120701B8.5
    Manufacturer:
    E-Switch
    Category:
    Slide Switches
    Package:
    Description:
    SWITCH SLIDE SPDT 500MA 50V
    Manufacturer:
    E-Switch
    Series:
    LSS
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Circuit:
    SPDT
    Contact Timing:
    Not Specified
    Switch Function:
    On-On
    Current Rating (Amps):
    500mA (DC)
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    50 V
    Actuator Length:
    Standard
    Contact Material:
    8.50mm
    Contact Finish:
    Brass
    Mounting Type:
    Silver
    Termination Style:
    Through Hole, Right Angle
    Features:
    PC Pin
    Operating Temperature:
    1. How to order LSS-120701B8.5 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the LSS-120701B8.5 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of LSS-120701B8.5?
    Image LSS-120312B4-G LSS-120352B5 LSS-120352B5-G LSS-120701B8.5 LSS-130401B7
    Part Number LSS-120312B4-G LSS-120352B5 LSS-120352B5-G LSS-120701B8.5 LSS-130401B7
    Manufacturer E-Switch E-Switch E-Switch E-Switch E-Switch
    Series LSS LSS LSS LSS LSS
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Circuit SPDT SPDT SPDT SPDT SPDT
    Contact Timing Not Specified Not Specified Not Specified Not Specified Not Specified
    Switch Function On-On On-On On-On On-On On-On
    Current Rating (Amps) 500mA (DC) 500mA (DC) 500mA (DC) 500mA (DC) 500mA (DC)
    Voltage Rating - DC - - - - -
    Actuator Type 50 V 50 V 50 V 50 V 50 V
    Actuator Length Standard Standard Standard Standard Standard
    Contact Material 8.50mm 8.50mm 8.50mm 8.50mm 8.50mm