    E-Switch KC58A30.001NPS
    Part No.:
    KC58A30.001NPS
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKC58A30.001NPS.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
    Number of Positions:
    4
    Circuit per Deck:
    SP4T
    Current Rating (Amps):
    350mA (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length:
    30.00mm
    Contact Finish:
    Silver
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole
    Termination Style:
    PC Pin
    Features:
    Depth Behind Panel:
    14.20mm
    Datasheet:
    1. How to order KC58A30.001NPS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KC58A30.001NPS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KC58A30.001NPS?
    Image KC58A30.001NPS
    Part Number KC58A30.001NPS
    Product Status Obsolete
    Number of Positions 4
    Number of Poles per Deck 1
    Circuit per Deck SP4T
    Contact Timing Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps) 350mA (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V
    Voltage Rating - DC -
    Actuator Type Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length 30.00mm
    Angle of Throw 90°
    Contact Material Copper Alloy
    Contact Finish Silver
    Mounting Type Panel Mount, Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Features -
    Depth Behind Panel 14.20mm