    E-Switch KC56B10.002NLS
    Part No.:
    KC56B10.002NLS
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKC56B10.002NLS.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
    Number of Positions:
    3
    Circuit per Deck:
    SP3T
    Current Rating (Amps):
    350mA (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Round (6mm Dia)
    Actuator Length:
    10.00mm
    Contact Finish:
    Silver
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination Style:
    Solder Lug
    Features:
    Depth Behind Panel:
    18.50mm
    Datasheet:
    1. How to order KC56B10.002NLS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KC56B10.002NLS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KC56B10.002NLS?
    Image KC56B10.002NLS
    Part Number KC56B10.002NLS
    Product Status Obsolete
    Number of Positions 3
    Number of Poles per Deck 1
    Circuit per Deck SP3T
    Contact Timing Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps) 350mA (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V
    Voltage Rating - DC -
    Actuator Type Round (6mm Dia)
    Actuator Length 10.00mm
    Angle of Throw 90°
    Contact Material Copper Alloy
    Contact Finish Silver
    Mounting Type Panel Mount
    Termination Style Solder Lug
    Features -
    Depth Behind Panel 18.50mm