    E-Switch KC56A13.001NPF
    Part No.:
    KC56A13.001NPF
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKC56A13.001NPF.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
    Number of Positions:
    3
    Circuit per Deck:
    SP3T
    Current Rating (Amps):
    350mA (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length:
    13.00mm
    Contact Finish:
    Gold
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole
    Termination Style:
    PC Pin
    Features:
    Depth Behind Panel:
    14.20mm
    Datasheet:
    1. How to order KC56A13.001NPF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KC56A13.001NPF price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KC56A13.001NPF?
    Image KC56A13.001NPF
    Part Number KC56A13.001NPF
    Product Status Obsolete
    Number of Positions 3
    Number of Poles per Deck 1
    Circuit per Deck SP3T
    Contact Timing Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps) 350mA (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V
    Voltage Rating - DC -
    Actuator Type Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length 13.00mm
    Angle of Throw 90°
    Contact Material Copper Alloy
    Contact Finish Gold
    Mounting Type Panel Mount, Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Features -
    Depth Behind Panel 14.20mm