    E-Switch KC56A10.001NLF
    Part No.:
    KC56A10.001NLF
    Manufacturer:
    E-Switch
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKC56A10.001NLF.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
    Manufacturer:
    E-Switch
    Series:
    KC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Number of Positions:
    3
    Index Stops:
    Fixed
    Number of Decks:
    1
    Number of Poles per Deck:
    1
    Circuit per Deck:
    SP3T
    Contact Timing:
    Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps):
    350mA (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length:
    10.00mm
    Angle of Throw:
    90°
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Contact Finish:
    Gold
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination Style:
    Solder Lug
    Features:
    Depth Behind Panel:
    18.50mm
    Datasheet:
    1. How to order KC56A10.001NLF on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KC56A10.001NLF price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KC56A10.001NLF?
    Image KC56A10.001NLF
    Part Number KC56A10.001NLF
    Manufacturer E-Switch
    Series KC
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Number of Positions 3
    Index Stops Fixed
    Number of Decks 1
    Number of Poles per Deck 1
    Circuit per Deck SP3T
    Contact Timing Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps) 350mA (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V
    Voltage Rating - DC -
    Actuator Type Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length 10.00mm
    Angle of Throw 90°
    Contact Material Copper Alloy
    Contact Finish Gold
    Mounting Type Panel Mount
    Termination Style Solder Lug
    Features -
    Depth Behind Panel 18.50mm