    E-Switch KC43A10.001SPS
    Part No.:
    KC43A10.001SPS
    Manufacturer:
    E-Switch
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKC43A10.001SPS.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 3POS 350MA 125V
    Manufacturer:
    E-Switch
    Series:
    KC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    3
    Index Stops:
    Fixed
    Number of Decks:
    1
    Number of Poles per Deck:
    4
    Circuit per Deck:
    4P3T
    Contact Timing:
    Shorting (MBB)
    Current Rating (Amps):
    350mA (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length:
    10.00mm
    Angle of Throw:
    30°
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Contact Finish:
    Silver
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole
    Termination Style:
    PC Pin
    Features:
    Depth Behind Panel:
    14.20mm
    Datasheet:
    1. How to order KC43A10.001SPS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KC43A10.001SPS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KC43A10.001SPS?
    Image KC43A10.001SPS
    Part Number KC43A10.001SPS
    Manufacturer E-Switch
    Series KC
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Number of Positions 3
    Index Stops Fixed
    Number of Decks 1
    Number of Poles per Deck 4
    Circuit per Deck 4P3T
    Contact Timing Shorting (MBB)
    Current Rating (Amps) 350mA (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V
    Voltage Rating - DC -
    Actuator Type Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length 10.00mm
    Angle of Throw 30°
    Contact Material Copper Alloy
    Contact Finish Silver
    Mounting Type Panel Mount, Through Hole
    Termination Style PC Pin
    Features -
    Depth Behind Panel 14.20mm