    E-Switch KC14A13.001NPS
    Part No.:
    KC14A13.001NPS
    Manufacturer:
    E-Switch
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKC14A13.001NPS.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 4POS 350MA 125V
    Manufacturer:
    E-Switch
    Series:
    KC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    4
    Index Stops:
    Fixed
    Number of Decks:
    1
    Number of Poles per Deck:
    1
    Circuit per Deck:
    SP4T
    Contact Timing:
    Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps):
    350mA (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length:
    13.00mm
    Angle of Throw:
    30°
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Contact Finish:
    Silver
    Mounting Type:
    Panel Mount, Through Hole
    Termination Style:
    PC Pin
    Features:
    Depth Behind Panel:
    14.20mm
    Datasheet:
    1. How to order KC14A13.001NPS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KC14A13.001NPS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KC14A13.001NPS?
    Image KC14A13.001NLS KC14A13.002NLS KC14A13.001NPS
    Part Number KC14A13.001NLS KC14A13.002NLS KC14A13.001NPS
    Manufacturer E-Switch E-Switch E-Switch
    Series KC KC KC
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Number of Positions 4 4 4
    Index Stops Fixed Fixed Fixed
    Number of Decks 1 1 1
    Number of Poles per Deck 1 1 1
    Circuit per Deck SP4T SP4T SP4T
    Contact Timing Non-Shorting (BBM) Non-Shorting (BBM) Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps) 350mA (AC) 350mA (AC) 350mA (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V 125 V 125 V
    Voltage Rating - DC - - -
    Actuator Type Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia) Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length 13.00mm 13.00mm 13.00mm
    Angle of Throw 30° 30° 30°
    Contact Material Copper Alloy Copper Alloy Copper Alloy
    Contact Finish Silver Silver Silver
    Mounting Type Panel Mount, Through Hole Panel Mount, Through Hole Panel Mount, Through Hole
    Termination Style PC Pin PC Pin PC Pin
    Features - - -
    Depth Behind Panel 14.20mm 14.20mm 14.20mm