    E-Switch KC10A30.001NLS
    Part No.:
    KC10A30.001NLS
    Manufacturer:
    E-Switch
    Category:
    Rotary Switches
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKC10A30.001NLS.pdf
    Description:
    SWITCH ROTARY 12POS 350MA 125V
    Manufacturer:
    E-Switch
    Series:
    KC
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Number of Positions:
    12
    Index Stops:
    Continuous
    Number of Decks:
    1
    Number of Poles per Deck:
    1
    Circuit per Deck:
    SP12T
    Contact Timing:
    Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps):
    350mA (AC)
    Voltage Rating - AC:
    125 V
    Voltage Rating - DC:
    Actuator Type:
    Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length:
    30.00mm
    Angle of Throw:
    30°
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Contact Finish:
    Silver
    Mounting Type:
    Panel Mount
    Termination Style:
    Solder Lug
    Features:
    Depth Behind Panel:
    18.50mm
    Datasheet:
    1. How to order KC10A30.001NLS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KC10A30.001NLS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KC10A30.001NLS?
    Image KC10A30.001NLS
    Part Number KC10A30.001NLS
    Manufacturer E-Switch
    Series KC
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Number of Positions 12
    Index Stops Continuous
    Number of Decks 1
    Number of Poles per Deck 1
    Circuit per Deck SP12T
    Contact Timing Non-Shorting (BBM)
    Current Rating (Amps) 350mA (AC)
    Voltage Rating - AC 125 V
    Voltage Rating - DC -
    Actuator Type Flatted (6.35mm Dia)
    Actuator Length 30.00mm
    Angle of Throw 30°
    Contact Material Copper Alloy
    Contact Finish Silver
    Mounting Type Panel Mount
    Termination Style Solder Lug
    Features -
    Depth Behind Panel 18.50mm