    Essentra Components WSLTB-01A-19
    Part No.:
    WSLTB-01A-19
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Category:
    Cable Supports and Fasteners
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDWSLTB-01A-19.pdf
    Description:
    CBL CLIP WIRE SADDLE FASTENER
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Series:
    Richco
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Clip, Wire Saddle on Base
    Type Attributes:
    Hinged, Top Lock
    Opening Size:
    0.420" L x 0.190" H (10.67mm x 4.83mm)
    Mounting Type:
    Fastener
    Material:
    Polyamide (PA66), Nylon 6/6
    Color:
    Natural
    Length:
    0.630" (16.00mm)
    Width:
    0.500" (12.70mm)
    Height:
    0.380" (9.65mm)
    Panel Hole Size:
    0.125" (3.18mm)
    Material Thickness:
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Adhesive:
    Features:
    Flame Retardant
    Shelf Life:
    Shelf Life Start:
    Storage/Refrigeration Temperature:
    Datasheet:
    1. How to order WSLTB-01A-19 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the WSLTB-01A-19 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of WSLTB-01A-19?
    Image WSLTB-01A-19 WSLTB-01A-19A WSLTB-02A-19A WSLTB-02A-19 WSLTB-03A-19A
    Part Number WSLTB-01A-19 WSLTB-01A-19A WSLTB-02A-19A WSLTB-02A-19 WSLTB-03A-19A
    Series Richco Richco Richco Richco Richco
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Opening Size 0.420" L x 0.190" H (10.67mm x 4.83mm) 0.420" L x 0.190" H (10.67mm x 4.83mm) 0.420" L x 0.190" H (10.67mm x 4.83mm) 0.420" L x 0.190" H (10.67mm x 4.83mm) 0.420" L x 0.190" H (10.67mm x 4.83mm)
    Mounting Type Fastener Fastener Fastener Fastener Fastener
    Color Natural Natural Natural Natural Natural
    Length 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm) 0.630" (16.00mm)
    Width 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm) 0.500" (12.70mm)
    Height 0.380" (9.65mm) 0.380" (9.65mm) 0.380" (9.65mm) 0.380" (9.65mm) 0.380" (9.65mm)
    Panel Hole Size 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm) 0.125" (3.18mm)