    Essentra Components UBM-15.5M-01
    Part No.:
    UBM-15.5M-01
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Category:
    Board Supports
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUBM-15.5M-01.pdf
    Description:
    BRD SPT EDGE HLD SNAP LCK 15.5MM
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Series:
    Richco, UBM
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Holding Type:
    Edge Holding
    Mounting Type:
    Snap Lock
    Between Board Height:
    0.610" (15.50mm)
    Length - Overall:
    0.972" (24.70mm)
    Support Hole Diameter:
    Support Panel Thickness:
    0.060" ~ 0.090" (1.50mm ~ 2.30mm)
    Mounting Hole Diameter:
    0.187" (4.75mm) 3/16"
    Mounting Panel Thickness:
    0.039" ~ 0.090" (1.00mm ~ 2.30mm)
    Features:
    Winged
    Material:
    Nylon
    Datasheet:
    1. How to order UBM-15.5M-01 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UBM-15.5M-01 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UBM-15.5M-01?
    Image UBM-12.3M-01 UBM-22.0M-01 UBMC-12.3M-01 UBMC-15.5M-01 UBM-15.5M-01
    Part Number UBM-12.3M-01 UBM-22.0M-01 UBMC-12.3M-01 UBMC-15.5M-01 UBM-15.5M-01
    Series Richco, UBM Richco, UBM Richco, UBM Richco, UBM Richco, UBM
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Holding Type Edge Holding Edge Holding Edge Holding Edge Holding Edge Holding
    Mounting Type Snap Lock Snap Lock Snap Lock Snap Lock Snap Lock
    Between Board Height 0.610" (15.50mm) 0.610" (15.50mm) 0.610" (15.50mm) 0.610" (15.50mm) 0.610" (15.50mm)
    Length - Overall 0.972" (24.70mm) 0.972" (24.70mm) 0.972" (24.70mm) 0.972" (24.70mm) 0.972" (24.70mm)
    Support Panel Thickness 0.060" ~ 0.090" (1.50mm ~ 2.30mm) 0.060" ~ 0.090" (1.50mm ~ 2.30mm) 0.060" ~ 0.090" (1.50mm ~ 2.30mm) 0.060" ~ 0.090" (1.50mm ~ 2.30mm) 0.060" ~ 0.090" (1.50mm ~ 2.30mm)
    Mounting Hole Diameter 0.187" (4.75mm) 3/16" 0.187" (4.75mm) 3/16" 0.187" (4.75mm) 3/16" 0.187" (4.75mm) 3/16" 0.187" (4.75mm) 3/16"
    Mounting Panel Thickness 0.039" ~ 0.090" (1.00mm ~ 2.30mm) 0.039" ~ 0.090" (1.00mm ~ 2.30mm) 0.039" ~ 0.090" (1.00mm ~ 2.30mm) 0.039" ~ 0.090" (1.00mm ~ 2.30mm) 0.039" ~ 0.090" (1.00mm ~ 2.30mm)