    Essentra Components SRLCBS-16-01
    Part No.:
    SRLCBS-16-01
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Category:
    Board Supports
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSRLCBS-16-01.pdf
    Description:
    BRD SPT SNAP LOCK/RIVET NYLON 1"
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Series:
    Richco, SRLCBS
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Holding Type:
    Snap Lock
    Mounting Type:
    Snap Rivet
    Between Board Height:
    1.000" (25.40mm) 1"
    Length - Overall:
    1.402" (35.60mm)
    Support Hole Diameter:
    0.157" (3.99mm)
    Support Panel Thickness:
    0.063" (1.60mm)
    Mounting Hole Diameter:
    0.157 ~ 0.161" (4.00 ~ 4.10mm)
    Mounting Panel Thickness:
    Features:
    Material:
    Nylon
    Datasheet:
    1. How to order SRLCBS-16-01 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SRLCBS-16-01 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SRLCBS-16-01?
    Image SRLCBS-8-01 SRLCBS-6-01 SRLCBS-16-01 SRLCBS-12-01 SRLCBS-10-01
    Part Number SRLCBS-8-01 SRLCBS-6-01 SRLCBS-16-01 SRLCBS-12-01 SRLCBS-10-01
    Series Richco, SRLCBS Richco, SRLCBS Richco, SRLCBS Richco, SRLCBS Richco, SRLCBS
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Holding Type Snap Lock Snap Lock Snap Lock Snap Lock Snap Lock
    Mounting Type Snap Rivet Snap Rivet Snap Rivet Snap Rivet Snap Rivet
    Between Board Height 1.000" (25.40mm) 1" 1.000" (25.40mm) 1" 1.000" (25.40mm) 1" 1.000" (25.40mm) 1" 1.000" (25.40mm) 1"
    Length - Overall 1.402" (35.60mm) 1.402" (35.60mm) 1.402" (35.60mm) 1.402" (35.60mm) 1.402" (35.60mm)
    Support Hole Diameter 0.157" (3.99mm) 0.157" (3.99mm) 0.157" (3.99mm) 0.157" (3.99mm) 0.157" (3.99mm)
    Support Panel Thickness 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm)
    Mounting Hole Diameter 0.157 ~ 0.161" (4.00 ~ 4.10mm) 0.157 ~ 0.161" (4.00 ~ 4.10mm) 0.157 ~ 0.161" (4.00 ~ 4.10mm) 0.157 ~ 0.161" (4.00 ~ 4.10mm) 0.157 ~ 0.161" (4.00 ~ 4.10mm)