    Essentra Components RLCBSK-10-01
    Part No.:
    RLCBSK-10-01
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Category:
    Board Supports
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDRLCBSK-10-01.pdf
    Description:
    CBS REVERSE LOCK 1.6MM PAN 10MM
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Series:
    Richco, RLCBSK
    Packaging:
    Bag
    Product Status:
    Active
    Holding Type:
    Snap Lock
    Mounting Type:
    Snap Lock
    Between Board Height:
    0.394" (10.00mm)
    Length - Overall:
    Support Hole Diameter:
    0.157" (3.99mm)
    Support Panel Thickness:
    0.063" (1.60mm)
    Mounting Hole Diameter:
    0.213" (5.40mm)
    Mounting Panel Thickness:
    0.063" (1.60mm)
    Features:
    Locking, Reverse Mounting
    Material:
    Nylon
    Datasheet:
    1. How to order RLCBSK-10-01 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the RLCBSK-10-01 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of RLCBSK-10-01?
    Image RLCBSK-6-01 RLCBSK-8-01 RLCBSK-16-01 RLCBSK-7-01 RLCBSK-10-01
    Part Number RLCBSK-6-01 RLCBSK-8-01 RLCBSK-16-01 RLCBSK-7-01 RLCBSK-10-01
    Series Richco, RLCBSK Richco, RLCBSK Richco, RLCBSK Richco, RLCBSK Richco, RLCBSK
    Packaging Bag Bag Bag Bag Bag
    Product Status Active Active Active Active Active
    Holding Type Snap Lock Snap Lock Snap Lock Snap Lock Snap Lock
    Mounting Type Snap Lock Snap Lock Snap Lock Snap Lock Snap Lock
    Between Board Height 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm) 0.394" (10.00mm)
    Length - Overall - - - - -
    Support Hole Diameter 0.157" (3.99mm) 0.157" (3.99mm) 0.157" (3.99mm) 0.157" (3.99mm) 0.157" (3.99mm)
    Support Panel Thickness 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm)
    Mounting Hole Diameter 0.213" (5.40mm) 0.213" (5.40mm) 0.213" (5.40mm) 0.213" (5.40mm) 0.213" (5.40mm)
    Mounting Panel Thickness 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm) 0.063" (1.60mm)