    Essentra Components 16FWRT004125
    Part No.:
    16FWRT004125
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Category:
    Standard Washers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED16FWRT004125.pdf
    Description:
    WASHER FLAT RETAINING #4 NYLON
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Series:
    Micro Plastics, FW
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Flat, Retaining
    Thread/Screw/Hole Size:
    #4
    Diameter - Inside:
    0.102" (2.59mm)
    Diameter - Outside:
    0.265" (6.73mm)
    Thickness:
    0.125" (3.18mm)
    Plating:
    Material:
    Nylon
    Datasheet:
    1. How to order 16FWRT004125 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 16FWRT004125 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 16FWRT004125?
    Image 16FWRT004125
    Part Number 16FWRT004125
    Manufacturer Essentra Components
    Series Micro Plastics, FW
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Flat, Retaining
    Thread/Screw/Hole Size #4
    Diameter - Inside 0.102" (2.59mm)
    Diameter - Outside 0.265" (6.73mm)
    Thickness 0.125" (3.18mm)