    Essentra Components 16FWRT002032
    Part No.:
    16FWRT002032
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Category:
    Standard Washers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED16FWRT002032.pdf
    Description:
    RETAINING WASHER, NATURAL, NYLON
    Manufacturer:
    Essentra Components
    Series:
    MicroPlastics, WRT
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Type:
    Flat, Retaining
    Thread/Screw/Hole Size:
    #2
    Diameter - Inside:
    Diameter - Outside:
    0.203" (5.16mm)
    Thickness:
    0.032" (0.81mm)
    Plating:
    Material:
    Nylon
    Datasheet:
    1. How to order 16FWRT002032 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 16FWRT002032 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 16FWRT002032?
    Image 16FWRT002032
    Part Number 16FWRT002032
    Manufacturer Essentra Components
    Series MicroPlastics, WRT
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Type Flat, Retaining
    Thread/Screw/Hole Size #2
    Diameter - Inside -
    Diameter - Outside 0.203" (5.16mm)
    Thickness 0.032" (0.81mm)