    EPCOS - TDK Electronics B32774H0335K000
    Part No.:
    B32774H0335K000
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB32774H0335K000.pdf
    Description:
    CAP FILM 3.3UF 10% 920VDC RADIAL
    Capacitance:
    3.3 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    Voltage Rating - DC:
    920V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    8.1 mOhms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Size / Dimension:
    1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    1.083" (27.50mm)
    Lead Spacing:
    1.083" (27.50mm)
    Applications:
    Automotive; DC Link, DC Filtering
    Features:
    Long Life
    Datasheet:
    1. How to order B32774H0335K000 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B32774H0335K000 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B32774H0335K000?
    Image B32774H0335K000
    Part Number B32774H0335K000
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case Radial
    Capacitance 3.3 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC -
    Voltage Rating - DC 920V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance) 8.1 mOhms
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
    Height - Seated (Max) 1.083" (27.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 1.083" (27.50mm)