    EPCOS - TDK Electronics B32671L1152J189
    Part No.:
    B32671L1152J189
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB32671L1152J189.pdf
    Description:
    CAP FILM 1500PF 5% 1.6KVDC RAD
    Capacitance:
    1500 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    600V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.354" (9.00mm)
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    High Temperature
    Datasheet:
    1. How to order B32671L1152J189 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B32671L1152J189 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B32671L1152J189?
    Image B32671L1152J189
    Part Number B32671L1152J189
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case Radial
    Capacitance 1500 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 600V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)