    EPCOS - TDK Electronics B32652A4294J000
    Part No.:
    B32652A4294J000
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB32652A4294J000.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.29UF 5% 400VDC RADIAL
    Capacitance:
    0.29 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    200V
    Voltage Rating - DC:
    400V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order B32652A4294J000 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B32652A4294J000 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B32652A4294J000?
    Image B32652A4294J000
    Part Number B32652A4294J000
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.29 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 200V
    Voltage Rating - DC 400V
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)