    EPCOS - TDK Electronics B32652A0183K000
    Part No.:
    B32652A0183K000
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB32652A0183K000.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.018UF 10% 1KVDC RAD
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    0.018 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    250V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    Height - Seated (Max):
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    Automotive; DC Link, DC Filtering; High Pulse, DV/DT; Snubber
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    Datasheet:
    1. How to order B32652A0183K000 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B32652A0183K000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B32652A0183K000?
    Image B32652A0183K000
    Part Number B32652A0183K000
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case Radial
    Capacitance 0.018 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 250V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 100°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension -
    Height - Seated (Max) -
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)