    EPCOS - TDK Electronics B32642B1103J000
    Part No.:
    B32642B1103J000
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB32642B1103J000.pdf
    Description:
    CAP FILM 10000PF 5% 1.6KVDC RAD
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1600V (1.6kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 110°C
    Size / Dimension:
    0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.413" (10.50mm)
    Lead Spacing:
    0.591" (15.00mm)
    Applications:
    High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    AEC-Q200
    Features:
    Datasheet:
    1. How to order B32642B1103J000 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B32642B1103J000 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B32642B1103J000?
    Image B32642B1103J000
    Part Number B32642B1103J000
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case Radial
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
    Operating Temperature -55°C ~ 110°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.591" (15.00mm)