    EPCOS - TDK Electronics B32621A0682K000
    Part No.:
    B32621A0682K000
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Category:
    Film Capacitors
    Package:
    Radial
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB32621A0682K000.pdf
    Description:
    CAP FILM 6800PF 10% 1KVDC RADIAL
    Manufacturer:
    EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case:
    Radial
    Capacitance:
    6800 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage Rating - AC:
    500V
    Voltage Rating - DC:
    1000V (1kV)
    Dielectric Material:
    Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Size / Dimension:
    0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.433" (11.00mm)
    Termination:
    PC Pins
    Lead Spacing:
    0.394" (10.00mm)
    Applications:
    High Pulse, DV/DT
    Ratings:
    Features:
    Datasheet:
    1. How to order B32621A0682K000 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B32621A0682K000 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B32621A0682K000?
    Image B32621A0682K000
    Part Number B32621A0682K000
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case Radial
    Capacitance 6800 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage Rating - AC 500V
    Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
    Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Mounting Type Through Hole
    Size / Dimension 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.433" (11.00mm)
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.394" (10.00mm)