    EPCOS - TDK Electronics B32560J0474J000
    Part No.:
    B32560J0474J000
    Package:
    2-DIP
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDB32560J0474J000.pdf
    Description:
    CAP FILM 0.47UF 5% 63VDC 2DIP
    Package/Case:
    2-DIP
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage Rating - AC:
    40V
    Voltage Rating - DC:
    63V
    Dielectric Material:
    Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lead Spacing:
    0.295" (7.50mm)
    Applications:
    General Purpose
    Datasheet:
    1. How to order B32560J0474J000 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the B32560J0474J000 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of B32560J0474J000?
    Image B32560J0474J000
    Part Number B32560J0474J000
    Manufacturer EPCOS - TDK Electronics
    Package/Case 2-DIP
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage Rating - AC 40V
    Voltage Rating - DC 63V
    Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Termination PC Pins
    Lead Spacing 0.295" (7.50mm)