    ELECTROHMS ST1370-V333200
    Part No.:
    ST1370-V333200
    Manufacturer:
    ELECTROHMS
    Category:
    Current Sense Transformers
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDST1370-V333200.pdf
    Description:
    AC Split core Current transforme
    Manufacturer:
    ELECTROHMS
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Frequency Range:
    50Hz ~ 60Hz
    Type:
    Non-Invasive (Split Core)
    Current Rating (Amps):
    200 A
    Inductance:
    ET (Volt-Time):
    Turns Ratio - Primary:Secondary:
    Current Ratio:
    DC Resistance (DCR):
    Ratings:
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    4.724" L x 1.142" W (120.00mm x 29.00mm)
    Height - Seated (Max):
    4.252" (108.00mm)
    Termination Style:
    Wire Leads
    Datasheet:
    1. How to order ST1370-V333200 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ST1370-V333200 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ST1370-V333200?
    Image ST1370-V333300 ST1370-V333200
    Part Number ST1370-V333300 ST1370-V333200
    Manufacturer ELECTROHMS ELECTROHMS
    Series - -
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Frequency Range 50Hz ~ 60Hz 50Hz ~ 60Hz
    Type Non-Invasive (Split Core) Non-Invasive (Split Core)
    Current Rating (Amps) 200 A 200 A
    Inductance - -
    ET (Volt-Time) - -
    Current Ratio - -
    DC Resistance (DCR) - -
    Ratings - -
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount
    Size / Dimension 4.724" L x 1.142" W (120.00mm x 29.00mm) 4.724" L x 1.142" W (120.00mm x 29.00mm)
    Height - Seated (Max) 4.252" (108.00mm) 4.252" (108.00mm)