    Eaton - Bussmann Electrical Division 250NHG1BI
    Part No.:
    250NHG1BI
    Manufacturer:
    Eaton - Bussmann Electrical Division
    Category:
    Electrical, Specialty Fuses
    Package:
    Rectangular, Blade
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED250NHG1BI.pdf
    Description:
    FUSE SQUARE 250A 500VAC RECT
    Manufacturer:
    Series:
    Package / Case:
    Rectangular, Blade
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Square
    Current Rating (Amps):
    250A
    Voltage Rating - AC:
    500 VAC
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Applications:
    Features:
    Class:
    NH
    Approval Agency:
    CE, VDE
    Operating Temperature:
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    120kA
    Size / Dimension:
    2.953" L x 1.575" W x 2.165" H (75.00mm x 40.00mm x 55.00mm)
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order 250NHG1BI on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 250NHG1BI price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 250NHG1BI?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 250NHG1BI.
    Image 250NHG1BI 250NHG1BI-400
    Part Number 250NHG1BI 250NHG1BI-400
    Manufacturer Eaton - Bussmann Electrical Division Eaton - Bussmann Electrical Division
    Series - -
    Package / Case Rectangular, Blade Rectangular, Blade
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Square Square
    Current Rating (Amps) 250A 250A
    Voltage Rating - AC 500 VAC 500 VAC
    Voltage Rating - DC - -
    Response Time - -
    Applications - -
    Features - -
    Class NH NH
    Approval Agency CE, VDE CE, VDE
    Operating Temperature - -
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 120kA 120kA
    Size / Dimension 2.953" L x 1.575" W x 2.165" H (75.00mm x 40.00mm x 55.00mm) 2.953" L x 1.575" W x 2.165" H (75.00mm x 40.00mm x 55.00mm)