    Eaton - Bussmann Electrical Division 250NHG03B
    Part No.:
    250NHG03B
    Manufacturer:
    Eaton - Bussmann Electrical Division
    Category:
    Electrical, Specialty Fuses
    Package:
    Rectangular, Blade
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED250NHG03B.pdf
    Description:
    FUSE SQUARE 250A 500VAC/250VDC
    Manufacturer:
    Series:
    Package / Case:
    Rectangular, Blade
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Square
    Current Rating (Amps):
    250A
    Voltage Rating - AC:
    500 VAC
    Voltage Rating - DC:
    250 VDC
    Response Time:
    Fast Blow
    Applications:
    Electrical, Industrial
    Features:
    Indicating
    Class:
    NH
    Approval Agency:
    VDE
    Operating Temperature:
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    120kA
    Size / Dimension:
    2.953" L x 2.362" W x 2.480" H (75.00mm x 60.00mm x 63.00mm)
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order 250NHG03B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 250NHG03B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 250NHG03B?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 250NHG03B.
    Image 250NHG03B
    Part Number 250NHG03B
    Manufacturer Eaton - Bussmann Electrical Division
    Series -
    Package / Case Rectangular, Blade
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Requires Holder
    Fuse Type Square
    Current Rating (Amps) 250A
    Voltage Rating - AC 500 VAC
    Voltage Rating - DC 250 VDC
    Response Time Fast Blow
    Applications Electrical, Industrial
    Features Indicating
    Class NH
    Approval Agency VDE
    Operating Temperature -
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 120kA
    Size / Dimension 2.953" L x 2.362" W x 2.480" H (75.00mm x 60.00mm x 63.00mm)