    Eaton - Bussmann Electrical Division 224NHG1B
    Part No.:
    224NHG1B
    Manufacturer:
    Eaton - Bussmann Electrical Division
    Category:
    Electrical, Specialty Fuses
    Package:
    Rectangular, Blade
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED224NHG1B.pdf
    Description:
    FUSE SQUARE 224A 500VAC/250VDC
    Manufacturer:
    Series:
    Package / Case:
    Rectangular, Blade
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Square
    Current Rating (Amps):
    224A
    Voltage Rating - AC:
    500 VAC
    Voltage Rating - DC:
    250 VDC
    Response Time:
    Fast Blow
    Applications:
    Electrical, Industrial
    Features:
    Indicating
    Class:
    NH
    Approval Agency:
    VDE
    Operating Temperature:
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    120kA
    Size / Dimension:
    2.953" L x 2.047" W x 2.165" H (75.00mm x 52.00mm x 55.00mm)
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order 224NHG1B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 224NHG1B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 224NHG1B?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 224NHG1B.
    7.How to contact us to get technical supports, such as 224NHG1B pin diagram, 224NHG1B datasheet?
    If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
    Image 224NHG1B 224NHG1BI-400
    Part Number 224NHG1B 224NHG1BI-400
    Manufacturer Eaton - Bussmann Electrical Division Eaton - Bussmann Electrical Division
    Series - -
    Package / Case Rectangular, Blade Rectangular, Blade
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Square Square
    Current Rating (Amps) 224A 224A
    Voltage Rating - AC 500 VAC 500 VAC
    Voltage Rating - DC 250 VDC 250 VDC
    Response Time Fast Blow Fast Blow
    Applications Electrical, Industrial Electrical, Industrial
    Features Indicating Indicating
    Class NH NH
    Approval Agency VDE VDE
    Operating Temperature - -
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 120kA 120kA
    Size / Dimension 2.953" L x 2.047" W x 2.165" H (75.00mm x 52.00mm x 55.00mm) 2.953" L x 2.047" W x 2.165" H (75.00mm x 52.00mm x 55.00mm)