    Eaton - Bussmann Electrical Division 200MJ31-7
    Part No.:
    200MJ31-7
    Manufacturer:
    Eaton - Bussmann Electrical Division
    Category:
    Electrical, Specialty Fuses
    Package:
    Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED200MJ31-7.pdf
    Description:
    FUSE CRTRDGE 200A 415VAC CYLINDR
    Manufacturer:
    Series:
    Package / Case:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Bolt Mount
    Fuse Type:
    Cartridge
    Current Rating (Amps):
    200A
    Voltage Rating - AC:
    415 VAC
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Fast Blow
    Applications:
    Electrical, Industrial
    Features:
    Class:
    J
    Approval Agency:
    Operating Temperature:
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    80kA
    Size / Dimension:
    1.213" Dia x 1.594" L (30.80mm x 40.50mm)
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order 200MJ31-7 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 200MJ31-7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 200MJ31-7?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 200MJ31-7.
    Image 200MJ31-7
    Part Number 200MJ31-7
    Manufacturer Eaton - Bussmann Electrical Division
    Series -
    Package / Case Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Bolt Mount
    Fuse Type Cartridge
    Current Rating (Amps) 200A
    Voltage Rating - AC 415 VAC
    Voltage Rating - DC -
    Response Time Fast Blow
    Applications Electrical, Industrial
    Features -
    Class J
    Approval Agency -
    Operating Temperature -
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 80kA
    Size / Dimension 1.213" Dia x 1.594" L (30.80mm x 40.50mm)