    Eaton - Bussmann Electrical Division 160NHG00B
    Part No.:
    160NHG00B
    Manufacturer:
    Eaton - Bussmann Electrical Division
    Category:
    Electrical, Specialty Fuses
    Package:
    Rectangular, Blade
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED160NHG00B.pdf
    Description:
    FUSE SQUARE 160A 500VAC/250VDC
    Manufacturer:
    Series:
    Package / Case:
    Rectangular, Blade
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Square
    Current Rating (Amps):
    160A
    Voltage Rating - AC:
    500 VAC
    Voltage Rating - DC:
    250 VDC
    Response Time:
    Applications:
    Electrical, Industrial
    Features:
    Indicating
    Class:
    NH
    Approval Agency:
    VDE
    Operating Temperature:
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    120kA
    Size / Dimension:
    2.126" L x 1.181" W x 1.969" H (54.00mm x 30.00mm x 50.00mm)
    Grade:
    Qualification:
    Datasheet:
    1. How to order 160NHG00B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 160NHG00B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 160NHG00B?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 160NHG00B.
    Image 160NHG00B 160NHG00BI-400 160NHG00B-660
    Part Number 160NHG00B 160NHG00BI-400 160NHG00B-660
    Series - - -
    Package / Case Rectangular, Blade Rectangular, Blade Rectangular, Blade
    Packaging Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active
    Mounting Type Requires Holder Requires Holder Requires Holder
    Fuse Type Square Square Square
    Current Rating (Amps) 160A 160A 160A
    Voltage Rating - AC 500 VAC 500 VAC 500 VAC
    Voltage Rating - DC 250 VDC 250 VDC 250 VDC
    Response Time - - -
    Applications Electrical, Industrial Electrical, Industrial Electrical, Industrial
    Features Indicating Indicating Indicating
    Class NH NH NH
    Approval Agency VDE VDE VDE
    Operating Temperature - - -
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 120kA 120kA 120kA
    Size / Dimension 2.126" L x 1.181" W x 1.969" H (54.00mm x 30.00mm x 50.00mm) 2.126" L x 1.181" W x 1.969" H (54.00mm x 30.00mm x 50.00mm) 2.126" L x 1.181" W x 1.969" H (54.00mm x 30.00mm x 50.00mm)