    Eaton - Bussmann Electrical Division 100NH2G-B
    Part No.:
    100NH2G-B
    Manufacturer:
    Eaton - Bussmann Electrical Division
    Category:
    Electrical, Specialty Fuses
    Package:
    Rectangular, Blade
    Description:
    FUSE SQUARE 100A 500VAC RECT
    Manufacturer:
    Series:
    Package / Case:
    Rectangular, Blade
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Requires Holder
    Fuse Type:
    Square
    Current Rating (Amps):
    100A
    Voltage Rating - AC:
    500 VAC
    Voltage Rating - DC:
    Response Time:
    Applications:
    Electrical, Industrial
    Features:
    Indicating
    Class:
    NH
    Approval Agency:
    CEBEC, FEMKO, KEMA, L.R.S, NEMKO, OVE, VDE
    Operating Temperature:
    Breaking Capacity @ Rated Voltage:
    120kA
    Size / Dimension:
    2.953" L x 2.362" W x 2.480" H (75.00mm x 60.00mm x 63.00mm)
    Grade:
    Qualification:
    1. How to order 100NH2G-B on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 100NH2G-B price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 100NH2G-B?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of 100NH2G-B.
    Image 100NH2G-B
    Part Number 100NH2G-B
    Manufacturer Eaton - Bussmann Electrical Division
    Series -
    Package / Case Rectangular, Blade
    Packaging Bulk
    Product Status Obsolete
    Mounting Type Requires Holder
    Fuse Type Square
    Current Rating (Amps) 100A
    Voltage Rating - AC 500 VAC
    Voltage Rating - DC -
    Response Time -
    Applications Electrical, Industrial
    Features Indicating
    Class NH
    Approval Agency CEBEC, FEMKO, KEMA, L.R.S, NEMKO, OVE, VDE
    Operating Temperature -
    Breaking Capacity @ Rated Voltage 120kA
    Size / Dimension 2.953" L x 2.362" W x 2.480" H (75.00mm x 60.00mm x 63.00mm)