    Displaytech DT028CTFT-PTS2
    Part No.:
    DT028CTFT-PTS2
    Manufacturer:
    Displaytech
    Category:
    LCD, OLED, Graphic
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDT028CTFT-PTS2.pdf
    Description:
    GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
    Manufacturer:
    Displaytech
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Display Type:
    TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
    Display Mode:
    Transmissive
    Touchscreen:
    Capacitive
    Diagonal Screen Size:
    2.8" (71.12mm)
    Viewing Area:
    43.20mm W x 57.60mm H
    Backlight:
    LED
    Dot Pixels:
    320 x 240 (QVGA)
    Interface:
    Parallel, 18-Bit (RGB)
    Controller Type:
    Graphics Color:
    Red, Green, Blue (RGB)
    Background Color:
    Datasheet:
    1. How to order DT028CTFT-PTS2 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DT028CTFT-PTS2 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DT028CTFT-PTS2?
    Image DT028CTFT-PTS2 DT028CTFT
    Part Number DT028CTFT-PTS2 DT028CTFT
    Manufacturer Displaytech Displaytech
    Series - -
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Display Type TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
    Display Mode Transmissive Transmissive
    Touchscreen Capacitive Capacitive
    Diagonal Screen Size 2.8" (71.12mm) 2.8" (71.12mm)
    Viewing Area 43.20mm W x 57.60mm H 43.20mm W x 57.60mm H