    Diotec Semiconductor DIW170SIC070
    Part No.:
    DIW170SIC070
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDIW170SIC070.pdf
    Description:
    SIC MOSFET, TO-247-3L, N, 70A, 1
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    1700 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    70A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    20V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    22.3mOhm @ 40A, 20V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 10mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    80 nC @ 18 V
    Vgs (Max):
    +20V, -5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    6000 pF @ 1200 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    416W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Datasheet:
    1. How to order DIW170SIC070 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DIW170SIC070 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DIW170SIC070?
    Image DIW170SIC070
    Part Number DIW170SIC070
    Drain to Source Voltage (Vdss) 1700 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 70A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 22.3mOhm @ 40A, 20V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 10mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 80 nC @ 18 V
    Vgs (Max) +20V, -5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6000 pF @ 1200 V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 416W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)