    Diotec Semiconductor DIW170SIC049
    Part No.:
    DIW170SIC049
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDIW170SIC049.pdf
    Description:
    SIC MOSFET, TO-247-3L, N, 67A, 1
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    1700 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    67A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    18V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    49mOhm @ 40A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 15mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    179 nC @ 18 V
    Vgs (Max):
    +18V, -4V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    3046 pF @ 1000 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    357W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Datasheet:
    1. How to order DIW170SIC049 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DIW170SIC049 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DIW170SIC049?
    Image DIW170SIC049
    Part Number DIW170SIC049
    Drain to Source Voltage (Vdss) 1700 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 67A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 49mOhm @ 40A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 15mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 179 nC @ 18 V
    Vgs (Max) +18V, -4V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3046 pF @ 1000 V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 357W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)