    Diotec Semiconductor DIW120SIC028
    Part No.:
    DIW120SIC028
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDIW120SIC028.pdf
    Description:
    SIC MOSFET, TO-247-3L, N, 118A,
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    1200 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    118A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    20V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    28mOhm @ 80A, 20V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 25mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    373 nC @ 20 V
    Vgs (Max):
    +20V, -5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    5691 pF @ 1000 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    715W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Datasheet:
    1. How to order DIW120SIC028 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DIW120SIC028 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DIW120SIC028?
    Image DIW120SIC028
    Part Number DIW120SIC028
    Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 118A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 80A, 20V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 25mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 373 nC @ 20 V
    Vgs (Max) +20V, -5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5691 pF @ 1000 V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 715W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)