    Diotec Semiconductor DIW065SIC080
    Part No.:
    DIW065SIC080
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDIW065SIC080.pdf
    Description:
    SIC MOSFET, TO-247-3L, N, 36A, 6
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    650 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    36A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    18V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    80mOhm @ 15A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 5mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    75 nC @ 20 V
    Vgs (Max):
    +18V, -5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    1480 pF @ 600 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    175W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Datasheet:
    1. How to order DIW065SIC080 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DIW065SIC080 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DIW065SIC080?
    Image DIW065SIC080
    Part Number DIW065SIC080
    Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 36A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 15A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 5mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 75 nC @ 20 V
    Vgs (Max) +18V, -5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1480 pF @ 600 V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 175W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)