    Diotec Semiconductor DIW065SIC015
    Part No.:
    DIW065SIC015
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-247-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDIW065SIC015.pdf
    Description:
    SIC MOSFET, TO-247-3L, N, 150A,
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    650 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    150A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    18V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    15mOhm @ 75A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 15mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    236 nC @ 20 V
    Vgs (Max):
    +15V, -4V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    7169 pF @ 400 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    550W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-247
    Datasheet:
    1. How to order DIW065SIC015 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DIW065SIC015 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DIW065SIC015?
    Image DIW065SIC015
    Part Number DIW065SIC015
    Manufacturer Diotec Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-247-3
    Packaging Tube
    Product Status Active
    FET Type N-Channel
    Technology SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 15mOhm @ 75A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 15mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 236 nC @ 20 V
    Vgs (Max) +15V, -4V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7169 pF @ 400 V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 550W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)