    Diotec Semiconductor DIF120SIC053
    Part No.:
    DIF120SIC053
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDIF120SIC053.pdf
    Description:
    SIC MOSFET, TO-247-4L, N, 65A, 1
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    1200 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    65A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    18V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    53mOhm @ 33A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 9.5mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    121 nC @ 15 V
    Vgs (Max):
    +18V, -4V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    2070 pF @ 1000 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    278W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Datasheet:
    1. How to order DIF120SIC053 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DIF120SIC053 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DIF120SIC053?
    Image DIF120SIC053-AQ DIF120SIC053
    Part Number DIF120SIC053-AQ DIF120SIC053
    Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
    Series - -
    Package/Case TO-247-4 TO-247-4
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    FET Type N-Channel N-Channel
    Technology SiC (Silicon Carbide Junction Transistor) SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V 1200 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 65A (Tc) 65A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V 18V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 53mOhm @ 33A, 18V 53mOhm @ 33A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 9.5mA 4V @ 9.5mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 121 nC @ 15 V 121 nC @ 15 V
    Vgs (Max) +18V, -4V +18V, -4V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2070 pF @ 1000 V 2070 pF @ 1000 V
    FET Feature - -
    Power Dissipation (Max) 278W (Tc) 278W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)