    Diotec Semiconductor DIF120SIC028
    Part No.:
    DIF120SIC028
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDIF120SIC028.pdf
    Description:
    SIC MOSFET, TO-247-4L, N, 118A,
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    1200 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    118A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    20V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    28mOhm @ 80A, 20V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 25mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    373 nC @ 20 V
    Vgs (Max):
    +20V, -5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    5691 pF @ 1000 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    715W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Datasheet:
    1. How to order DIF120SIC028 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DIF120SIC028 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DIF120SIC028?
    Image DIF120SIC028
    Part Number DIF120SIC028
    Manufacturer Diotec Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-247-4
    Packaging Tube
    Product Status Active
    FET Type N-Channel
    Technology SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 118A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 80A, 20V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 25mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 373 nC @ 20 V
    Vgs (Max) +20V, -5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5691 pF @ 1000 V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 715W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)